Marwen
Arabescato

Charakteryzuje się wytrzymałością na działanie niekorzystnych czynników mechanicznych, biologicznych oraz atmosferycznych, a przy tym fenomenalnie prezentuje się zarówno we wnętrzach, jak i użyty jako wykończenie elewacji budynków.

Spiek kwarcowy to produkt, który upowszechnił się w budownictwie stosunkowo niedawno, dlatego nadal wiele osób poszukujących materiałów wykończeniowych pyta, co to tak właściwie jest. Już odpowiadamy!

Spiek kwarcowy – nowoczesny materiał wykończeniowy na miarę współczesnych oczekiwań

Tym, co odróżnia spiek kwarcowy od tradycyjnego kamienia naturalnego – granitu, marmuru czy trawertynu jest fakt, że nie występuje on w naturze. Jest to materiał kompozytowy, powstający z mieszanki różnych naturalnych składników, na przykład iłów łupków, skał granitowych czy piasku kwarcowego. Do mieszaniny dodaje się również barwniki, dzięki czemu paleta barw jest w tym przypadku niemal nieograniczona. Tak przygotowana masa jest poddawana utwardzeniu w bardzo wysokiej temperaturze, w przeznaczonych do tego celu piecach. Efektem końcowym jest zaś płyta o relatywnie niewielkiej grubości, ale bardzo dobrej wytrzymałości, z której można wykonać blaty kuchenne, okładziny ścian w łazience czy też zewnętrzne elewacje budynków. Ze względu na gabaryty produkowanych płyt, można nimi pokryć duże powierzchnie bez konieczności ich łączenia, co podnosi atrakcyjność wizualną takiego wykończenia.

Czy spiek kwarcowy użyty do wykończenia budynku to dobry pomysł?

Tak naprawdę obecnie jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Choć marmur, granit czy trawertyn mają swój oczywisty urok i też świetnie sprawdzają się w budownictwie, to jednak w przypadku spieku kwarcowego możemy liczyć na możliwość wyboru spośród bardzo szerokiej gamy wzorów i kolorów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że płyty te są cieńsze, a co za tym idzie – lżejsze od tych z kamienia naturalnego. Tym samym, do ich zamontowania nie trzeba stosować tak solidnych stelaży oraz mocowań. Do atutów należą również takie aspekty jak znakomita wytrzymałość, odporność na niekorzystne czynniki oraz przyciągające uwagę walory wizualne.