Marwen

Idealny na podłogi, ściany wewnętrzne i elewacje, parapety czy schody. Naturalny kamień to praktyczny, ponadczasowy i charakteryzujący się znakomitymi walorami wizualnymi surowiec. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany m.in. do wykańczania budynków mieszkalnych i komercyjnych. Choć na rynku dostępnych jest wiele gatunków kamienia, to z pewnością do najpopularniejszych należą marmur oraz granit. Czym się różnią i w jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej?

Marmur – bogactwo wzorów i kolorów

W przeciwieństwie do granitu, który jest skałą magmową, marmur powstaje w rezultacie przeobrażenia wapieni, a niekiedy również dolomitów i jest kategoryzowany jako skała amorficzna. To zaś przekłada się na jego różnorodność w zakresie kolorystyki oraz tekstur – drobne żyłki lub wyraziste pasy tworzą przyciągające uwagę desenie, co oczywiście jest nieocenionym atutem tego kamienia. Charakteryzuje się małą ścieralnością oraz bardzo małą nasiąkliwością, z łatwością też poddaje się obróbce oraz polerowaniu. Świetnie sprawdza się jako surowiec na obudowy kominków, parapety wewnętrzne, blaty meblowe, reprezentacyjne lady recepcyjne czy posadzki w saunach, a także do tworzenia elementów dekoracyjnych i rzeźb. Wybierając marmur warto pamiętać, że powierzchnie z niego wykonane nie są odporne na zarysowania oraz długotrwałe działanie kwasów, dlatego należy ostrożniej podchodzić do wyboru miejsc wykończonych właśnie tym kamieniem.

Granit – surowe piękno skały magmowej

Ze względu na doskonałe właściwości użytkowe i świetne parametry techniczne, granit jest powszechnie stosowany zarówno we wnętrzach domów, jak i na zewnątrz. Jest bardzo twardy i odporny na zarysowania oraz ścieranie, nie poddaje się też działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych, a przy tym – podobnie jak marmur – może być z powodzeniem polerowany. Schody, parapety, chodniki, podłogi czy blaty meblowe z granitu są odporne na wodę oraz chemikalia, po impregnacji wykazują zerową nasiąkliwość. Wiele osób ceni sobie również bogatą kolorystykę oraz surowy charakter tej wyjątkowej skały magmowej, które doskonale wpisują się w obecnie najpopularniejsze trendy architektoniczne i aranżacyjne.