Marwen

Onyks to kamień naturalny, który prezentuje się niezwykle dekoracyjnie i efektownie. Nawet niewielki element wykonany z onyksu będzie stanowić bardzo ciekawą ozdobę w każdym wnętrzu. W domach i mieszkaniach można wykorzystać go do aranżacji salonu, przedpokoju, sypialni czy łazienki.

Właściwości onyksu

Główną cechą onyksu jest zdolność przepuszczania światła. Z tego też powodu jest to kamień bardzo często wykorzystywany przez artystów, a także architektów wnętrz, którzy wykorzystują go do tworzenia różnorodnych elementów dekoracyjnych. Co ciekawe, sam termin onyks nie jest jednoznaczny. W jubilerstwie oznacza jedną z odmian agatu, czyli kamienia półszlachetnego. W geologii natomiast onyksem określane są skały o zdolności do przepuszczania światła w płytach o grubości do kilku centymetrów. To właśnie ten rodzaj onyksu jest wykorzystywany do wystroju wnętrz. Bardzo wiele odmian onyksu ma niejednolite zabarwienie. Poszczególne kolory tworzą na powierzchni kamienia oryginalne wzory. Z tego też powodu onyks w mieszkaniach pełni głównie funkcje dekoracyjne. Bardzo ciekawie wyglądają np. okładziny ścienne i kominkowe.

Onyks w aranżacji wnętrz

Osoby, które chcą zastosować onyks w swoim wnętrzu, muszą pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim kamień dekoracyjny. Wykazuje nieco mniejszą odporność na uszkodzenia, niż na przykład granit. Jest to również kamień stosunkowo miękki, dlatego może ulegać ścieraniu i zarysowaniom. Nie powinien mieć też kontaktu z substancjami kwaśnymi, barwnikami i silnymi detergentami. Wymaga również impregnacji oraz żywicowania. Z onyksu wykonuje się między innymi: parapety kamienne, okładziny ścienne, obudowy kominków, blaty mebli, blaty w łazienkach. Miodowe, mleczne odcienie onyksu pięknie prezentują się we wnętrzach mieszkalnych. Kamień ten najczęściej poddawany jest szlifowaniu, dzięki czemu często bywa stosowany jako alternatywa wobec marmuru. Z uwagi na fakt, że wykazuje zdolność przepuszczania światła, bardzo często wraz z onyksem i odpowiednim oświetleniem tworzy się piękne kompozycje dekoracyjne.